Strona koła nr. 82 w Chełmie

Nasze łowisko

Kilka lat przed powstaniem naszego Koła a dokładnie po wejściu w życie dekretu o prawie łowieckim z dnia 29.10.1952 r. nastąpił nowy podział kraju na obwody łowieckie. Prace nad podziałem na obwody i wydzierżawienie ich dla kół łowieckich trwały kilka lat. To wtedy powstały obwody w granicach dzisiaj istniejących. I to wtedy narodziła się szansa na powstanie naszego Koła i wydzierżawienie powstałych obwodów ( jeszcze wolnych) dla naszego Koła. Ostatnia zmiana granic i numeracji obwodów  łowieckich miała miejsce w 2003 roku na mocy rozporządzenia Wojewody Lubelskiego z dnia 30.07.2003 roku.

Koło Łowieckie nr 82 „Dubelt” w Chełmie dzierżawi od początku istnienia ten sam teren: Obwód 168 i 188, które położone są na terenie powiatu chełmskiego i leżą w gminach: Dorohusk, Dubienka, Białopole i Żmudź w zlewni rzeki Bug.  Bug odznacza się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi, bo jako  jedna z nielicznych rzek nie została zamieniona w kanał. Rzeka stworzyła liczne zakola, starorzecza i ciągle pracuje. Naocznie możemy obserwować, jak zmienia swój bieg - podmywa skarpy, odcina zakola. Innym fascynującym, a zarazem strasznym procesem są wylewy rzeki, kiedy to woda rozlewa się na grunty i łąki, tworząc trudne do ogarnięcia wzrokiem lustro wody. Bug wraz z rozległymi łąkami zw. łęgami, urozmaiconą  rzeźbą rzeki i starorzeczami  (burzyskami) stanowi wspaniałe łowisko, tak słabo przez nas wykorzystane. Poznajmy ten wspaniały twór przyrody, który jest tak blisko nas.
Dolina rzeki Bug na swoim odcinku od Uchańki do Śwerż jest zaliczana do jednej z 105 ostoi ptaków uznanych za najcenniejsze na obszarze Polski, objętej programem Natura 2000. Odcinek rzeki przebiegający w całości przez nasze obwody nazywany jest „Doliną Górnego Bugu”. Koryto Bugu ma charakter naturalny, rzeka płynie doliną pokrytą łąkami, niewielkimi fragmentami zdegradowanych łęgów, zaroślami wierzbowymi oraz polami ornymi, dochodzącymi w niektórych miejscach do brzegu rzeki. Licznie występują starorzecza. Koryto rzeki jest głęboko wcięte, na brzegach w wielu miejscach występują skarpy do wysokości dochodzącej do kilku metrów. Na odcinku ostoi do Bugu uchodzi rzeka Udal. Ostoja obejmuje przy graniczny odcinek doliny rzeki Bug oraz zbiornik retencyjny.
Szczególnie charakterystycznym elementem naszego łowiska jest sztuczny zbiornik wodny na rzece Udal tzw. „Zalew Husynne”- czyli zbiornik retencyjny o pow. 112 ha, obecnie podlegający ochronie w formie użytku ekologicznego. Z uwagi na miejsce gniazdowania licznej kolonii rybitw. Jego brzegi, porośnięte są szczególnie od strony zachodniej roślinnością szuwarową, przez co są dość niedostępne. Na północno zachodniej  stronie zbiornika znajduje się tzw. „Wyspa”- szczególne miejsce spotkań myśliwych i polowań na kaczki. Szuwary są miejscem niemal kolonijnego gniazdowania licznych ptaków. Na zbiorniku gniazdują kaczki, łyski, bączki, łabędzie i stosunkowo liczne błotniaki. Bywają gęsi w czasie swojej wiosennej i jesiennej przerwie w wędrówce.
Każdy kto chociaż raz polował na łęgach, kto przemierzał pokryte mgłą, szronem, łąki i pola w poszukiwaniu tych wymarzonych parostków, kogo zastał wschód słońca nad burzyskiem zwanym „Czarci Dół”, kto poczuł ciepło zachodzącego słońca nad Udalem, kto wpatrywał się w poświatę księżyca na „Koziej Górze”, wyczekując sadlistego odyńca-zawsze będzie pragnął tutaj powrócić, jeżeli nie osobiście to chociaż w swoich marzeniach.

 

mapa

Zdjęcie przedstawia mapę z zaznaczonymi granicami obwodów łowieckich

 

Polowanie dewizowe: w środku M. Kabała, L. Prus.
Po bokach myśliwi dewizowi

 

Przystrzelanie broni: E. Nieradko, M. Kabała, M. Sawicki, K. Tymicki.

 

Zdjęcie  zwycięskiej drużyny z Prezesem ORŁ: T. Dziedzic, M. Kabała, J. Mucha, A. Kabała.

 

Rodzinne polowanie na kury. Od lewej strony kol. Zbyszek Gmyrek, obok junior Sygocki,
Mariusz Michalczuk z Marcinem, Mirek Sawicki z żoną Krystyną, junior Sygocki, p. Sygockie.
Zdjęcie wykonane przy zalewie od strony Łysobyk 2002r.

 

M. Kabała

 

Polowanie zbiorowe uroczysko Krzyżno: A. Kabała, T. Dziedzic, Z. Malinowski, Gość: J. Domański, J. Koguciuk,

T. Szewczuk, S. Kasperski, F. Sapko, M. Michalczuk z pierwszym strzelonym  dzikiem.

 

M. Sawicki

 

Mariusz Michalczuk, pozyskane dwa dziki i koziołek, kol. Mirek Sawicki z „Reszką”.

 

Polowanie zbiorowe Las Husynne  listopad 1993. Od lewej kol: Jurek Wilczyński, Władek Grzywna, Jan Koguciuk, Józef Domańczuk, Emil Tatysiak. Tyłem odwrócony Waldek Płodzień podczas rozmowy z p. Łuć.

 

Polowanie wigilijne w Roztoce1998r. Pierwszy od lewej kol: A Samosiuk,

K. Tymicki, A. Aktyl, J. Płodzień, P. Sawoszczuk, M. Sawicki, W. Krawczyński.

 

Hubertus – Las Husynne 1998 r. ślubowanie składa  Jacek Płodzień.

 

Hubertus- Las Skordiów1995 r.

 

Polowanie zbiorowe Las Roztoka: J. Jagiełło, K. Tymicki, J. Domański, J. Szaruga, S. Kasperski.

 

Polowanie zbiorowe Las Skordiów: Łowczy Wojewódzki M. Łoś.

 

 

 Hubert Nowosielski i Mirek Kabała.