Strona koła nr. 82 w Chełmie

Gospodarka Łowiecka w Naszym Kole

Od najdawniejszych czasów człowiek użytkował przyrodę, będąc mieszkańcem puszcz i stepów. Wówczas  sama przyroda zacierała wszelkie ślady jego działalności. Z upływem czasu i rosnącym zaludnieniem zmieniały się sposoby wykorzystywania dóbr natury. Rozwój cywilizacyjny i kulturowy spowodował, że działalność człowieka stawała się coraz bardziej destrukcyjna dla przyrody.

Od zarania dziejów ziemie polskie zamieszkiwali ludzie ustawicznie związani z lasem. Ten kontakt z przyrodą wykształcił w naszym narodzie  umiłowanie swobody, brak nieuzasadnionej agresji, niechęć do ekspansji i nieustępliwość w obronie ojcowizny. Przez pokolenia, specyficzny stosunek do lasu kształtował postawy naszych przodków, wśród których istotnym było myślistwo. Łowy zawsze stanowiły ważną część życia ludności zamieszkującej między Bugiem a Odrą.
W czasach nam współczesnych, troska o istnienie zwierząt dziko żyjących charakteryzuje członków Polskiego Związku Łowieckiego, którzy obchodzić będą już w 2013r. 90 rocznicę powstania. Obiegowy osąd, kojarzący myśliwych tylko z wykonywaniem polowania jest tyleż pobieżny co krzywdzący. W zmienianych przez cywilizację krajobrazach lasów, pól, łąk, jezior i rzek można spotkać jeszcze gatunki zwierząt, które przetrwały dzięki pasji wyznawców św. Huberta. To upór i rozsądek wielu członków Polskiego Związku Łowieckiego sprawił, że możemy jeszcze zobaczyć żubra, łosia, cietrzewia, czy coraz bardziej licznego bobra. Wiele wysiłku wkładają członkowie tego stowarzyszenia w zachowanie dla potomnych populacji bażanta, kuropatwy i zająca.
Zasadniczą pracę w Polskim Związku Łowieckim wykonuje się w kołach łowieckich. Koła łowieckie posiadają osobowość prawną i są podstawowym i najważniejszym ogniwem organizacyjnym. Członkowie kół poprzez swoje działania i postawy kreują obraz polskiego łowiectwa. Codzienne zachowania myśliwych  zrzeszonych w kołach wpływają na ocenę łowiectwa przez społeczeństwo. Jak w każdej społeczności, trudno oczekiwać nieskazitelnego zachowania wszystkich tę zbiorowość tworzących. A ponieważ jedną z ludzkich ułomności jest łatwiejsze  i chętniejsze dostrzeganie wad i potknięć, niż zalet i pozytywów, stąd też pejoratywny wizerunek naszego łowiectwa w dużej mierze kreowany jest przez – zdecydowanie mniejszy przecież – odłam członków Polskiego Związku Łowieckiego, którzy niegodni są miana myśliwych. Na szczęście, w znakomitej większości  prezentujemy postawy budujące, nacechowane autentycznym zaangażowaniem w ochronę przyrody oraz dbałością o tradycje i kulturę łowiecką. Taką podstawową jednostką Polskiego Związku Łowieckiego jest Koło Łowieckie Nr 82 „DUBELT” w Chełmie.
Oprócz gospodarki łowieckiej ważne miejsce w kole zajmuje strzelectwo myśliwskie. Dzięki pasji strzeleckiej naszych myśliwych -  Koło Łowieckie Nr 82 „DUBELT” w Chełmie zdobywało i zdobywa czołowe miejsca w strzelaniach myśliwskich., dużo czasu poświęca się w kole zwalczaniu kłusownictwa, które wykazuje tendencje wzrostową przy coraz liczniejszym użyciu broni palnej. Do realizacji tych zadań powołano społecznych strażników łowieckich. Ważnym elementem naszej działalności jest współpraca z młodzieżą szkolną w dziedzinie ochrony przyrody. W kole polują rodziny wielopokoleniowe, dzięki  którym z wielką starannością pielęgnowane są tradycje i zwyczaje łowieckie.
   
Pierwszym i podstawowym, ale nie jedynym zadaniem Koła jest prowadzenie gospodarki łowieckiej w dzierżawionych obwodach łowieckich, zgodnie z przepisami ustawy (prawo łowieckie), wieloletnimi planami hodowlanymi oraz w oparciu o zatwierdzone roczne palny łowieckie. 
Kilka lat przed powstaniem naszego Koła a dokładnie po wejściu w życie dekretu o prawie łowieckim z dnia 29.10.1952 r. nastąpił nowy podział kraju na obwody łowieckie. Prace nad podziałem na obwody i wydzierżawienie ich dla kół łowieckich trwały kilka lat. To wtedy powstały obwody w granicach dzisiaj istniejących. I to wtedy narodziła się szansa na powstanie naszego Koła i wydzierżawienie powstałych obwodów ( jeszcze wolnych) dla naszego Koła. Ostatnia zmiana granic i numeracji obwodów  łowieckich miała miejsce w 2003 roku na mocy rozporządzenia Wojewody Lubelskiego z dnia 30.07.2003 roku. Obecnie trwają prace nad nowym podziałem w Urzędzie Marszałkowskim.